Zakup gry planszowej wydaje się bardzo prosty tylko tym osobom, które nigdy nie musiały mu sprostać. Wchodząc do sklepu z tego rodzaju artykułami, nawet doświadczony gracz poczuje się jak totalny laik, bo nie będzie w stanie odróżnić od siebie tych wszystkich dziwnie brzmiących tytułów.

Nawet po przeczytaniu szczegółowych opisów występujących na pudełkach trudno się zdecydować na tę jedną jedyną grę. Jeszcze przed zakupem każdy powinien więc sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czego właściwie chce i czego oczekuje od planszówek.

Wybór na pewno okaże się nieco prostszy, jeżeli potencjalny klient jeszcze przed wybraniem się do sklepu zapozna się ze szczegółowymi opisami poszczególnych gatunków gier planszowych. Istnieją trzy takie główne kategorie planszówek, do których można jeszcze dodać pewne podkategorie. Warto na pewno wiedzieć, czym się one od siebie różnią. Łatwiej można wtedy stwierdzić, który typ planszówki byłby dla człowieka najbardziej interesujący. Zakupy są wtedy prostsze, bo od razu w sklepie można skierować się do działu, który zawiera te konkretne gatunki gier planszowych.

Patrząc na opisy planszówek, trzeba też od razu spojrzeć na to, jaka ilość osób może z nich korzystać. Istnieją bowiem zarówno bardzo uniwersalne gry planszowe rodzinne, jak i gry dedykowane parom bądź trójkom czy solowym graczom. Każdy tutaj powinien sam mniej więcej wiedzieć, z jakiej formy rozrywki najczęściej będzie korzystać. Niektórzy kupują gry planszowe tylko po to, by używać ich ze znajomymi na imprezach i większych spotkaniach towarzyskich. Inni z kolei sięgają wyłącznie po gry rodzinne, bo chcą bawić się nimi wspólnie z dziećmi i najbliższymi.

Po dokładnym i dogłębnym zapoznaniu się z tematem można już ruszyć na sklep i zacząć przeglądać i oglądać te wszystkie kolorowe i niesamowicie wyglądające gry planszowe. Nie trzeba ich natomiast od razu kupować. Można zapisać sobie ich tytuły na kartce, by następnie poszukać ich przez Internet i kupić je taniej.