Roczek dziecka to bardzo ważna impreza rodzinna, ale wiele osób zapomina, dlaczego w zasadzie wszyscy się spotykamy. Chcemy świętować pierwsze urodziny nowego dziecka w rodzinie, kupujemy mu więc najróżniejsze prezenty, które jednak niekoniecznie są dla niego odpowiednie. Kiedy dziecko jest naprawdę małe, dorośli niekoniecznie prezentują mu rzeczy, które mogłyby się mu sposobach, ale jakimi oni chcą, żeby ono się bawiło.

Nie kupuj niczego dla rodziców

Często dorośli nie wiedzą do końca, co mogą kupić rocznemu dziecku, dlatego wybierają coś, co potencjalnie może się spodobać rodzicom. Nie chodzi o żadne sprzęty kuchenne czy inne gadżety, które bezpośrednio im się przydadzą, ale o takie zabawki czy akcesoria do dziecka, które zachwycą rodziców. Często dorośli wolą kupić dla dziecka coś, z czym oni chcieliby go widzieć, na przykład książki przyrodnicze albo encyklopedie dla najmłodszych, zupełnie nie skupiając się na tym, że dziecko niekoniecznie będzie mogło z nich na razie skorzystać. Nie zaopatrujmy go na zapas, bo nie jest powiedziane, że mu się to kiedyś przyda.

Postaw na coś, co rozwinie dziecko

Kolejny pluszak to nie jest zły pomysł, jeśli idzie za nim coś jeszcze. Jeśli wszyscy goście dadzą dziecku jakąś nudną i schematyczną zabawkę, to zupełnie mu się ona nie przyda. Dziś na rynku mamy masę zgadywanek albo tablic z łamigłówkami, które są ściśle nakierowane na rozwijanie ciekawości i zręczności dziecka. To nie musi być nic wielkiego, ale powinniśmy w pierwszej kolejności myśleć o rozwoju pociechy naszych bliskich albo znajomych. Wiemy, że zbyt mała stymulacja mózgu może przekładać się w przyszłości na wolniejsze jego pracowanie, problemy z przyswajaniem nowych umiejętności i zaburzenia różnego rodzaju.

Daj dziecku coś, czym może się bawić

Nigdy nie kupuj na prezent dziecku czegoś, czego nie będzie mu wolno używać. Drogie zabawki przeważnie czekają latami, aż rodzice stwierdzą, że ich pociecha jest na tyle duża, żeby ich nie zniszczyła, a w międzyczasie może ona z nich wyrosnąć. To samo tyczy się wszelkiego rodzaju akcesoriów do pokoju albo kosmetyków. Dziecko w tak młodym wieku chce się czymś w pierwszej kolejności zająć. Znacznie lepsze będą tanie, kolorowe zabawki, które wydają dźwięki i które od razu mogą trafić w ręce dziecka. Jeśli wybierając daną rzecz, nie jesteś pewna, czy dziecko może się tym bawić, to absolutnie jej nie kupuj.