Jak we własnym zakresie zorganizować udane wesele? Czy możemy podjąć się samodzielnie takiego przedsięwzięcia? Takie i podobne dylematy otwierają się przed narzeczonymi, którzy po zaręczynach planują datę ślubu oraz rozpoczynają przygotowania do wymarzonej uroczystości weselnej. Poniżej kilka wskazówek dla osób stojących przed takim wyzwaniem w swoim życiu.

Weselny kalendarz

Przygotowanie wesela wiąże się ze zorganizowaniem i dopilnowaniem szeregu różnych spraw. W tym celu warto stworzyć listę koniecznych do realizacji zadań oraz odpowiednio zaplanować je w czasie. Można wykorzystać tzw. planer ślubny, popularny kalendarz lub inny notatnik. Istotne znaczenie ma tutaj dobre zaplanowanie poszczególnych czynności oraz przypisanie, kto i kiedy ma je zrealizować.

Przykładowo wynajęciem limuzyny do ślubu może zająć się narzeczony, a wyborem i zamówieniem tortu przyszła panna młoda, z kolei zakup odpowiednich pudełek na ciasto dla gości można zlecić np. zaangażowanej w wesele mamie lub świadkowej. Widzimy zatem, że podczas organizacji wesela mamy do czynienia z szeregiem drobnych spraw, które wymagają zaplanowania i realizacji w odpowiednim czasie.

Osoba planująca

Warto zwrócić uwagę, że co najmniej jedna osoba powinna przejąć odpowiedzialność za planowanie poszczególnych zadań. Dobrze, jeśli taka czynność będzie sprawiała jej radość i satysfakcję. Z kolei inne osoby zaangażowane w organizację uroczystości mogą wówczas realizować poszczególne jej elementy po ich ustaleniu z głównym organizatorem, ale warto, by odpowiednia osoba planująca całość przedsięwzięcia, czuwała nad realizacją poszczególnych zadań i przebiegiem przygotowań.

Wybory i porozumienie

Istotną sprawą wiążącą się z realizacją wesela jest kwestia wyborów oraz dobrej komunikacji zwłaszcza pomiędzy narzeczonymi, chociaż często mogą włączać się w tym zakresie do dyskusji inne bliskie osoby, np. rodzice. Dobrze, by narzeczeni w ważnych dla nich kwestiach komunikowali otwarcie swoje propozycje, oczekiwania i wyobrażenia. Znając swoje potrzeby można szukać najlepszych rozwiązań i rozsądnych kompromisów. Najważniejsze, by wspólne decyzje zapadały w dobrej atmosferze i po dokładnej analizie sytuacji.

Zawsze warto wziąć pod uwagę zdanie rodziców czy innych osób, które są nam bliskie. Mają oni inne spojrzenie na tematy ślubno-weselne, odmienną perspektywę, warto ich wysłuchać i przemyśleć podpowiedzi. Ostateczne decyzje należą zawsze do narzeczonych, jako osób odpowiedzialnych za przebieg jednego z najważniejszych dni w życiu.

Samodzielna organizacja wesela

Widzimy zatem, że planowanie i realizacja uroczystości weselnej jest przedsięwzięciem czasochłonnym, drobiazgowym i wieloaspektowym. Mamy w jego trakcie do czynienia z szeregiem różnych zadań do wykonania i dopilnowania.

Warto podjąć się samodzielnej realizacji wesela, gdy to zadanie będzie dla nas źródłem zadowolenia i satysfakcji. Dobrze, gdy posiadamy predyspozycje do realizacji takiego przedsięwzięcia, takie jak zdolności organizacyjne, umiejętność planowania w czasie, dobra komunikacja, łatwość wyboru i decyzyjność. Takie realia czynią nasz wymarzony ślub możliwym do samodzielnego urzeczywistnienia.